Woda w kąpieliskach nad Zatoką Gdańską zdatna do kąpieli; czerwona flaga z uwagi wysoką falę
Z danych opublikowanych w sobotę po południu w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że woda na zamkniętych wcześniej kąpieliskach w północnej części Polski – w Zatoce Gdańskiej, od Mikoszewa do Kątów Rybackich, jest zdatna do kąpieli.
Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Dworze Gdańskim Sylwia Zacharska powiedziała PAP w sobotę po południu, że po ponownej ocenie wizualnej zorganizowanych kąpielisk zdecydowano, że woda nadaje się do kąpieli.
Jednak nad kąpieliskami powiewa czerwona flaga z uwagi na fale powyżej 70 cm i silne prądy wsteczne.
W komunikacie przekazanym PAP dyr. Zacharska podkreśliła, że „Główny Inspektor Sanitarny nie wydał żadnego komunikatu, że w wodzie wykryto tzw. pozostałości smoliste, w tym mazut - ciężki olej opałowy”.
„Kąpieliska na terenie danego powiatu zamyka Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny właściwy do danego terenu i wprowadza dane do serwisu kąpieliskowego” - zaznaczyła. Jak dodała, w sobotę „została dokonana urzędowa ocena wizualna kąpielisk znajdujących się na terenie powiatu nowodworskiego”. „Na plaży stwierdzono drobinki lepkiej substancji smolistej i w związku z tym podjęto decyzję o zamknięciu kąpielisk” - czytamy w komunikacie.
Jak podała dyr. Zacharska, sprawa wykrytej „substancji mazistej” prowadzona jest przez Urząd Morski w Gdyni i WIOS w Gdańsku.
W sobotę ok. południa w serwisie kąpieliskowym, gdzie wprowadzane są dane dot. kąpielisk pojawiła się informacja przy sześciu kąpieliskach w Zatoce Gdańskiej od Mikoszewa do Kątów Rybackich: „Woda jest nieprzydatna do kąpieli - Przyczyna: pozostałości smoliste. inne: Mazut”.
Z powodu zakwitu sinic zamknięte jest kąpielisko nad jez. Skrzynki Duże w Nowym Karpnie w powiecie kościerskim na Kaszubach.
Na pozostałych kąpieliskach zorganizowanych tego lata w województwach pomorskim i zachodniopomorskim nad Bałtykiem i nad jeziorami można bezpiecznie się kąpać.
Aktualne informacje o stanie wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://sk.gis.gov.pl/kapieliska/.
W razie zakwitu sinic nie zaleca się wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu – od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. Po wypiciu mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
W sobotę temperatura wody w Bałtyku wynosiła od 17,2 do 19 st. C. (PAP)
kszy/ par/
