reklama
20 kwiecień 2023

Wolna prasa, wolne społeczeństwo

zdjęcie: Wolna prasa, wolne społeczeństwo / pixabay/2333329
Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy został ustanowiony w 1991 r. z inicjatywy organizacji „Reporterzy bez Granic”.
REKLAMA
Władze komunistyczne w okresie PRL do kontroli prasy i środków masowego przekazu stworzyły Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, który kontrolował praktycznie wszystkie przejawy słowa pisanego (nawet bilety). Po zniszczeniu nielicznej wolnej prasy po 1945 r. dopiero po trzydziestu latach zaczęły ukazywać się czasopisma i biuletyny wydawane przez organizacje opozycyjne, poza zasięgiem cenzury. Coraz liczniejsze podziemne tytuły prasowe spowodowały, że monopol informacyjny PZPR został złamany.

Wolność słowa i prawo do informacji są fundamentalnymi prawami demokracji, ale ponad połowa światowej populacji jest pozbawiona tych praw. Dziennikarze, którzy przeciwstawiają się takiemu stanowi rzeczy, zasługują na szczególny szacunek - często są jedynymi, którzy informują opinię publiczną o naruszaniu praw człowieka lub zbrodniach wojennych, które oficjalnie przedstawiane są przez rządy jako nieszkodliwe konflikty. Reporterzy bez Granic zainicjowali obchody Światowego Dnia Wolnej Prasy, w trakcie którego poprzez demonstracje, petycje, artykuły prasowe i internetowe, domagają się zniesienia wszelkich form cenzury w tzw. nowych mediach, uwolnienia zatrzymanych niesłusznie dziennikarzy, którzy często trafiają do aresztu bez procesu, ujawnienia miejsca pobytu zaginionych korespondentów działających w konfliktach wojennych oraz wolnego dostępu do informacji w rejonach, gdzie ten dostęp jest ograniczony.

Reporterzy bez Granic to oczywiście nie jedyna organizacja zajmująca się prawem do wolności wypowiedzi w mediach. Na przykład Międzynarodowa Giełda Wolności Wypowiedzi (ang. International Freedom of Expression Exchange) to sieć skupiająca 95 organizacji pozarządowych, monitorujących wolność wypowiedzi i walczących w obronie dziennikarzy oraz obrońców praw człowieka. Ich osiągnięciem jest m.in. lista „prześladowców wolności prasy”, która zawiera nazwiska sprawców i organizatorów ataków na dziennikarzy i media oraz przywódców religijnych, wojskowych i dygnitarzy, którzy wpływają pośrednio na ich wolność.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Nowy Sącz
4.5°C
wschód słońca: 07:02
zachód słońca: 15:45
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nowym Sączu

kiedy
2024-11-28 17:30
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 20:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 21:00
miejsce
Reset Club, Nowy Sącz, ul. Szwedzka 4
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-06 19:00
miejsce
Dworek Gościnny, Szczawnica, Park...
wstęp biletowany